Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości: Zastępca Prokuratora Generalnego
Sebastian Kaleta spotkał się 6 września br. na wniosek delegacji Francusko-Polskiej Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni z jej przedstawicielem w Ministerstwie Sprawiedliwości.
. Ukraina.
Goście zapytali Ministerstwo Sprawiedliwości, jakie ma poglądy na reformę sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości w Polsce w sprawie trwającego sporu z Komisją Europejską o formę i konsekwencje tej reformy.
„Spór o praworządność w Unii Europejskiej przestał być sporem prawnym, ale stał się sporem politycznym. Normy obowiązujące w Polsce nie odbiegają od tych w Europie. Sposób powoływania sędziów jest bardzo podobny do hiszpańskiego. Komisja Europejska nie oskarżyła jednak kraju o upolitycznienie procesu wyboru sędziów, a o to zarzuciła Polsce. Nie jesteśmy oceniani w taki sam sposób, jak inne kraje Unii Europejskiej” – powiedział wiceminister Kaleta
. Dodał, że krytyka polskiego systemu doboru sędziów pochodzi głównie z Niemiec, które mają znacznie bardziej polityczny dobór sędziów. proces. . Poinformował także członków delegacji o szerokim immunitecie, z którego korzystają polscy sędziowie.
Sebastian Kaleta mówi, że Polska zdecydowała się zreformować system odpowiedzialności dyscyplinarnej w ramach wzmacniania wzajemnego zaufania w UE.
„Dążymy do uznania prawa do bycia traktowanym w Unii Europejskiej w taki sam sposób jak inne kraje i nie akceptujemy próby ingerencji Komisji Europejskiej w nasz wymiar sprawiedliwości z naruszeniem obowiązujących traktatów europejskich” – powiedział. .
Strona francuska kwestionowała również kwestie rodzinne, zwłaszcza rozwiązania prawne związane z trudnościami w realizacji relacji rodzic-dziecko w stosunkach francusko-polskich.
Obie strony podkreślały wagę dobrego zaufania i współpracy między Polską i Francją na forum UE, zwłaszcza w świetle toczącej się wojny na Ukrainie, której silne oddziaływanie było odczuwalne w całej Europie.
UWAGA: w serwisie PAP publikowane są komunikaty, że PAP SA nie dokonuje żadnych zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Za jej treść odpowiada nadawca wiadomości – z zastrzeżeniem postanowień Regulaminu.
2 sekundy 2 prawa prasowego.