Ceny gazu ziemnego w Europie pozostaną wysokie w nadchodzących latach ze względu na utrzymujące się niedobory dostaw, uważają handlowcy.
Kontrakty terminowe na gaz z dostawą za rok i dwa kosztują 134 euro i 82 euro za megawatogodzinę, pisze Financial Times . Są to wartości zbliżone do rekordowych. Jednocześnie do zeszłego lata kontrakty terminowe na dekadę kosztowały mniej niż 40 euro za megawatogodzinę.
Ceny gazu w Europie podskoczyły w czerwcu w związku z oczekiwaniami na zakończenie dostaw z Rosji gazociągiem Nord Stream 1. Po zakończeniu prac naprawczych wznowiono dostawy , ale uczestnicy rynku nadal obawiają się zakłóceń w przyszłości, co wspiera notowania na rekordowych poziomach, zauważa FT.
„Możemy przetrwać zimę 2022 i zimę 2023 bez większych strat, jeśli będziemy mieli szczęście, ale z każdą kolejną zimą sytuacja się pogarsza” – powiedział sekretarz generalny Międzynarodowej Grupy Importerów Skroplonego Gazu Ziemnego (GIIGNL) Vincent Demury.
Jego zdaniem jedyną szansą dla Europy jest zawarcie długoterminowych kontraktów na dostawy LNG z Kataru i Stanów Zjednoczonych oraz stopniowe zmniejszanie zależności od rynku spotowego.
Z kolei obecna sytuacja zwiększa prawdopodobieństwo recesji w Europie. Na przykład niemiecka gospodarka może spaść o 5-6% w przyszłym roku w przypadku wstrzymania dostaw przez Nord Stream 1, uważają analitycy Deutsche Banku.